Manuál na kočku 7

23.07.2017 01:53

Veterinární péče – III. část

Infekční onemocnění: Proti většině infekčním onemocněním lze kočku nechat očkovat – některé vakcíny jsou obsažené v kombinaci běžného každoročního očkování, jiné si je potřeba vyžádat. Jedná se například o infekční rýmu (herpesvirus způsobující výtok z nosu, zánět spojivek a vředovatění rohovky nebo kalicivirus způsobující výtok z nosu a eroze na sliznici dutiny ústní), která může přejít až na zápal plic, dále o chlamydiózu způsobující závažné záněty očí a spojivek. Vzteklina se přenáší přímým kontaktem se slinami nemocného zvířete, např. kousnutím, škrábnutím nebo olíznutím poraněné kůže nebo sliznice. Virus vztekliny způsobuje poruchy nervového systému včetně změn chování (agresivita nebo apatie, strach z vody). Jedná se o smrtelné onemocnění přenosné i na člověka, proto je prevence v podobě očkování velice důležitá. Další velice závažnou chorobou je infekční panleukopenie koček (též tyfus nebo mor koček), která se projeví průjmem, zvracením, vysokými horečkami a v některých případech náhlou smrtí bez jakýchkoliv příznaků. 

Velkým strašákem koček jsou tzv. 3 F – FIP = kočičí peritonitida, FeLV = kočičí leukémie a FIV = syndrom získané ztráty imunity.

FIP – kočičí peritonitida: Jedná se o infekční zánět pobřišnice, často postihuje mladé kočky volně žijící a přenáší se přímým stykem mezi kočkami (slinami, olizováním, nosním sekretem, trusem). Koťata se mohou nakazit během březosti a umírají většinou ve věku 2 až 5 měsíců. Nejčastějším projevem této choroby je absolutní apatie, horečka, průjem, hubnutí, nechuť k jídlu a zhoršené dýchání. Lze kočku očkovat, avšak léčba na toto onemocnění není.

FeLV – kočičí leukémie: Kočičí leukémii způsobuje virus přenosný slinami, mlékem, močí a pravděpodobně i pohlavním stykem, nakazit se mohou koťata již v děloze matky. Po nakažení se nemusí u kočky projevit žádné příznaky, ale může nakazit další kočky. Příznaky onemocnění jsou různé, např.: horečka, chudokrevnost, nervové a oční poruchy, záněty dásní a kožní změny až výskyt nádorů. Podstatou onemocnění je narušení přirozené imunity kočky, kterou zajišťují bílé krvinky. Lze kočku očkovat, avšak léčba na toto onemocnění není.

FIV – syndrom imunodeficience koček: Toto onemocnění je velice podobné smrtelnému onemocnění AIDS, které je způsobeno virem HIV. Stejně jako HIV u lidí tak FIV virus u koček způsobuje postupné snížení imunity, což vede častým vážným infekčním onemocněním s komplikacemi, při již téměř nulové imunitě organismus kočky podléhá i sebevíc banální infekci a umírá. Virus FIV se přenáší krví, slinami a mlékem, koťata se tak mohou od matky nakazit již v děloze. Toto onemocnění není přenosné na člověka ani na jiná zvířata kromě koček. Období latence neboli klidu od nakažení do projevení prvních příznaků nemoci může být dlouhé měsíce až roky. Proti tomuto onemocnění neexistuje vakcína ani léčba.