Manuál na kočku 5

23.07.2017 01:52

Veterinární péče – I. část

Kočky je nutné pravidelně – každé tři měsíce – odčervovat a jednou za rok absolvovat základní očkování. Odčervovací tablety zakoupíte u veterinárního lékaře, který Vám určí i dávkování podle váhy kočky. Nedávejte však kočkám odčervovací tablety pro psy! Je nutné hlídat si termín dalšího odčervení, stejně tak v případě očkování chodit pravidelně jednou za rok.

Nemoc na své kočce většinou poznáte změnou chování. Kočka může být apatická, přestat jíst a pít (nebo naopak pije přes míru, to může značit cukrovku) nebo třeba začít vykonávat svou potřebu mimo svou toaletu, zvláště pak u močových kamenů, které jsou u koček velice časté. Dalšímu příznaky onemocnění může být průjem, rýma, kašel, kulhání, zvracení nebo problémy se srstí (lysá místa nebo pokud kočka přestane o svou srst pečovat). V případě, že máte jakoukoliv záminku si myslet, že je Vaše kočka nemocná, navštivte urychleně veterinárního lékaře. Vždy je lepší jít k lékaři navíc nebo zbytečně než něco zanedbat a způsobit kočce vážné problémy. Kočky mají navíc často potřebu své onemocnění nebo zranění zakrývat a nedávat najevo, proto je velice důležité si všímat i drobných změn v chování.

Dále se zaměřím spíše na výčet nejčastějších parazitárních a infekčních onemocnění koček. V případě jakéhokoliv podezření na onemocnění Vaší kočky doporučujeme navštívit veterinárního lékaře a nespoléhat se na jakékoliv informace z internetu nebo knih – pro správnou diagnózu a stanovení léčby je potřeba kočku přímo vidět a moci ji vyšetřit pohmatem a podobně, proto neodkládejte návštěvu veterináře, pokud máte doma nemocného kočičáka :)