Manuál na kočku 11

23.07.2017 02:18

Kastrace koček a kocourů 3

Pro kocoury je kastrace malým zákrokem, při kterém se pouze odebírají varlata a již 2. nebo nejdéle 3. po kastraci nebude kocour ani vědět, že něco takového proběhlo. U koček se odebírá děloha a vaječníky (což má zejména do budoucna ochranný vliv proti rakovině dělohy u koček), jedná se o trochu větší výkon, kdy je po operaci nutné zabránit kočce v olizování si operační rány (límce nebo košilky) a po 7 až 10 dnech dojít k veterinárnímu lékaři na odstranění stehů. Rekonvalescence je o trochu delší než u kocourů, ale nijak výrazně nenarušuje život Vaší kočky.

Kastrace probíhá vždy v narkóze a po převzetí kočky či kocoura z péče veterináře je důležité dbát na to, aby byl Vás kočičí mazlíček v bezpečí: uložit ho do teplého pelíšku spíše na zem, protože po probuzení z narkózy jsou kočky malátné a mohli by upadnout při dostávání se z pelíšku. Vodu podávejte až když kočka nebo kocour stojí pevně na svých nohou a chodí, jídlo až druhý dne po výkonu. Kočičku ani kocourka z narkózy násilím nebudíme, jen je občas kontrolujeme a jídlo ani vodu jim nenutíme

Na závěr snad jen dodám, že zodpovědný majitel kočky nebo kocoura by měl nechat svého mazlíčka vykastrovat. Doufám, že se pro kastraci Vaší kočky/kocoura také rozhodnete. V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte na veterinárního lékaře.