Manuál na kočku 9

23.07.2017 01:57

Kastrace koček a kocourů

Spousta majitelů koček nenechává své mazlíčky kastrovat, protože jim to přijde „proti přírodě“. To, co však čeká nechtěná koťata, je mnohem více proti přírodě – někdo nechtěná koťátka topí, což je pro mě nepředstavitelně kruté, ostatní se toulají a buď je přejede auto nebo zemřou na některou infekční chorobu nebo na následky zranění od jiného zvířete.

Jedna kočka má až tři vrhy koťat ročně, jeden vrh po 5 až 6 koťatech, to máte od jedné kočky 18 koťat ročně. A další roky a koťata koťat už počítat nebudeme, jsou to hrozivě vysoká čísla. Kvůli majitelům koček a kocourů, kteří je nedají kastrovat, běhá po světě příliš mnoho nechtěných koček, které často žijí velice smutným životem a končí pod koly aut. Kočka se stala téměř „plevelem“, kdo si chce kočku pořídit, nemá s tím vůbec žádný problém – stačí dojet na vesnici a chvíli počkat u pole nebo se zeptat pár obyvatel, a troufám si říct, že každý druhý bude minimálně vědět o někom, kdo má nebo čeká nechtěná koťata. A o přeplněnosti útulků ani nemluvě.

Přitom kastrace nepředstavuje pro kočku žádné velké riziko, u kocourů je to naprosto banální výkon trvající sotva 5 minut. Ani pro majitele kočky se nejedná o finančně náročnou proceduru. Kočka nebo kocour, kteří jsou výhradně doma a jsou v říji, jsou frustrovaní, že nemohou poslechnout své pudy, nehledě na to, že kocouři si pak své teritorium značkují velice silně páchnoucí močí (značkují i venkovní nekastrovaní kocouři, ale doma je zápach přeci jen patrnější). Navíc březost kočku značně vyčerpává, tím spíše když ji musí strpět 3x do roka. Zabřeznout může i půlroční kočička, která je sama ještě kotětem a březost a následný porod je pro ni o to více vyčerpávající až nebezpečný.

Důvodů, proč kastrovat je zkrátka mnoho. Nejvíce informací o této problematice Vám poskytne veterinární lékař, ale i na internetu najdete spousty informací, které Vám pomohou se zorientovat v problematice a rozhodnout se (snad) pro kastraci Vašeho čtyřnohého miláčka.

A pokud tak moc toužíte po kotěti – nebo snad po celém vrhu koťat – stačí během jara nebo léta navštívit jakýkoliv kočičí útulek, kde se vždy nachází neuvěřitelně velké množství krásných a opuštěných koťátek. Domů si ho sice budete moci vzít až kolem 3 měsíce věku koťátka, ale s ohledem na to, že kočičí máma svá čerstvě koťátka taky jen tak z dohledu nepustí, je to celkem přijatelný věk.